CACIB FRIBOURG, CH 21.2.2009 (008)
21.2.2009 CACIB FRIBOURG, CH
Richter/Judge: Dr. M.R. Schill /RO/
source: www.slovakian-borzoi.info
Males/rude
Juniors /Jugendklasse
ex1 CAJC JBOB SILVER SERAPH SOKOLOW, 17.7.2006
(Moonglow Mazeppa Sokolow x Majekir Mercuria)
B + O: Gabriele Schmid
ex2 LYNX INDIAN PAINTBURSH, 9.5.2008
(Such Brassok Vilmos Huszar x Lynx Dark Lady)
B: Elisabeth Jonsson
O: Christine Jaquier
ex3 DONJUAN DES CROCS DE LA MOLIERE, 31.3.2008
(Vestnik des Crocs de la Moliere x Polka des Crocs de la Moliere)
B: M. Descamps
O: Mireille Nanchen
ex4 LE SPHINX KILLING ME SOFTLY, 5.9.2007
(Zimistraija Sarek x Le Sphinx Filippiia)
B: Marit Flogero
O: Regina Erhart Thurnheer
Open/Offeneklasse
ex1 CAC R.CACIB MOONGLOW MAZEPPA SOKOLOW, 17.7.2006
(Majenkir Timeless Arts x Odaliska du Grand Fresnoy)
B + O: Gabriele Schmid
Working/Gebrauchshundklasse
ex1 CAC CACIB BOB PHAEDRA CAMUS, 15.11.2004
(Phaedra Rafiki x Rajalinjan Venuschka)
B: Carol Kubiak-Zamora & Kevin T. Shimel
O: Jana Mrazova
Female /hündin
Juniors /Jugendklasse
ex1 CAJC ASYA ADIRA MRAJA, 30.12.2007
(Phaedra Camus x Amuri-Pajkos Bogi)
B + O: Jana Mrazova
Intermediates /Mittelklasse
ex1 CAC DWORJANIN JEGOZA, 5.5.2007
(Pervy Sneg Iz Volnogo Vetra x Hohochoutska Raschi Pack-Buran)
B: I. Schikli
O: Angelica Bersinger
abs. KAZAR SVETA, 1.4.2007
(Kazar Qadir x Kazar Olympia)
B: Ole Terje & Hovland & Nils Erik Ness
O: Martin Brugger
Open/Offeneklasse
ex1 CAC CACIB MOONLIGHT METELIZA SOKOLOW, 17.7.2006
(Majenkir Timeless Arts x Odaliska du Grand Fresnoy)
B: + O: Gabriele Schmid
vg JUKOFFKA ALLEGORIA, 26.6.2003
(Turgai's Chudo x V-Fabula iz Podnebesija)
B: A. Beracqua
O: Barbara Liesegang
Champions/Championklasse
ex1 CAC R.CACIB BOHEME DES PRINCES DE KAZAN, 2.4.2006
(Urus-Udaloi Des Princes De Kazan x Rassim'S Chalima)
B: Seigner Monique
O: Cedric & Monique Hartman & Seigner
Veterans/Veteranklasse
ex1 CAC BEST VETERAN Q'ODINE VOM SMETANKA, 6.3.2009
(U'Baikal des Steppes Glaces x Oka vom Smetanka)
B: + O: Barbara Liesegang